Підприємці, які імпортують товари в Україну, повинні знати, що при митному оформленні їм потрібно мати справу на кордоні не тільки із митниками та прикордонниками, але і з державними інспекторами по екології.
Слід зазначити, що фахівці територіальних підрозділів Мінекоресурсів проводять екологічний контроль транспортних засобів, вантажів, які містять промислову сировину, відходи виробництва, товари хімічної промисловості, радіоактивні та інші небезпечні для навколишнього середовища і здоров'я людей речовини, засоби захисту рослин, добрив і т.п.
Необхідність екологічного контролю товарів, що ввозяться на митну територію України, передбачена насамперед статтею 319 Митного кодексу України, а також статтею 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».
Екологічний контроль проводиться Державною екологічною інспекцією Міністерства екології та природних ресурсів України.
Екологічний контроль здійснюється:
- у пунктах пропуску через державний кордон України - стосовно встановлених законодавством України заборон щодо переміщення окремих товарів через митний кордон;
- при приміщенні під митний режим - стосовно встановлених законодавством України обмежень щодо переміщення окремих товарів через митний кордон України.
У пунктах пропуску через державний кордон України екологічний контроль проводиться митними органами у формі попереднього документального контролю на підставі інформації, отриманої від державних органів, уповноважених на здійснення цього контролю.
Процедуру проводять працівники митниці. Вони визначають необхідність проведення екологічного контролю товару і задіють держекоінспектора для його проведення. Процедура проходження екологічного контролю передбачає два послідовних етапи:
- перевірка товаросупровідних документів на вантажі, що перетинають кордон;
- безпосередній екологічний контроль вантажів.
У Держекоінспекції відзначають, що окремий збір за здійснення екологічного контролю товарів не передбачений. Зате при розмитненні імпортних товарів стягується єдиний збір, відповідно до Порядку справляння єдиного збору у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1569 від 24.10.2002 року.
Супровідні документи, необхідні для проходження екологічного контролю:
Базисний нормативний акт, в якому можна знайти список потрібних для проведення екологічного контролю документів - це положення про екологічний контроль у митних пунктах через український кордон та в зоні дії регіональних митниць і в тих пунктах, які затверджені Міністерством охорони навколишнього середовища .
Відповідно до положення, під час проведення екологічного контролю товару перевіряються документи, присутність яких передбачається відповідними постановами Кабміну України та міжнародними договорами для перевезення різним видом транспорту:
• Контракт (лише в тому випадку, якщо здійснюється контроль у сфері діяльності регіональних митних пунктів);
• Товаротранспортна накладка (СМR), (ТТН), авіанакладна та інші;
• Дозвільний документ на експорт, імпорт (при необхідності);
• Сертифікат відповідності і якості в тому випадку, якщо продукція імпортується;
• у випадку із вивезенням металобрухту, необхідно буде надати сертифікат екологічного контролю;
• якщо мова йде про деревину і про товари, виконані із деревини, то необхідно буде надати карантинний сертифікат.
Для більш детальної інформації по проходженню екологічного контролю звертайтеся до фахівців нашої компанії за телефоном: (044) 222 63 56